Президент Чехії Петр Павел заявив, що готовий подати конституційний позов, якщо його не включать до офіційної делегації країни на саміті НАТО в Анкарі, який відбудеться у липні. Конфлікт навколо представництва Чехії на зустрічі союзників дедалі більше загострюється між Празьким Градом та урядом Андрея Бабіша.
Петр Павел заявив, що недопуск президента до участі у саміті НАТО може бути розцінений як систематичне обмеження його конституційних повноважень. За його словами, у такому випадку він розглядатиме можливість звернення до суду.
Суперечка виникла після того, як представники уряду дали зрозуміти, що Чехію на саміті можуть представляти лише прем’єр-міністр Андрей Бабіш та міністр закордонних справ Петр Мацинка.
Саміт НАТО став причиною конфлікту між Павелом та урядом
Петр Павел наполягає, що як президент та колишній голова Військового комітету НАТО має брати участь у зустрічі лідерів Альянсу. Він також наголошує, що глава держави традиційно представляв Чехію на самітах НАТО.
Натомість уряд вважає, що ключову роль у переговорах повинні відігравати представники виконавчої влади.
У центрі суперечки опинилися:
- склад офіційної делегації Чехії;
- повноваження президента у зовнішній політиці;
- представництво країни на саміті НАТО;
- координація між урядом і Празьким Градом.
Павел заявив про можливу конституційну скаргу
Президент Чехії наголосив, що не хоче ескалації конфлікту, але готовий захищати свої повноваження юридичним шляхом.
“Мені доведеться використати інструмент, який я вважаю крайнім, а саме конституційний позов через систематичне обмеження функціонування президента”, — заявив Петр Павел.
Чеські конституційні юристи вже назвали ситуацію безпрецедентною та такою, яку основний закон країни прямо не передбачає. Експерти наголошують, що подібні питання раніше вирішувалися шляхом політичної домовленості між урядом та президентом.
Саміт НАТО в Анкарі має відбутися на початку липня. На ньому планують обговорювати питання безпеки, оборонних витрат та підтримки України.



