Чеський міністр закордонних справ Ян Ліпавський різко висловився щодо американського мирного плану для України, назвавши його черговою домовленістю про долю країни без участі Києва та порівнявши з «мюнхенським сценарієм». Про це пише Novinky.cz.
Ліпавський про ризики американської ініціативи
Під час зустрічі глав МЗС країн ЄС у Брюсселі Ліпавський заявив, що інформація щодо плану є неповною, але вже зараз викликає серйозні побоювання. За його словами, пропозиція, розроблена американським переговорником Стівом Віткоффом, нагадує історичну угоду, яка свого часу коштувала Чехословаччині територій.
Міністр наголосив:
«Якщо це підтвердиться, йдеться знову про Україну без України. Це принцип, з яким ми як чеська дипломатія не можемо погодитися».
Він додав, що ідея виглядає як повторення небезпечної логіки 1938 року.
Що відомо про сам план
За повідомленнями Axios, над документом працюють Віткофф і російський переговорник Кирило Дмитрієв. Українська сторона повноцінно участі не брала. Відомо, що пропозиція передбачає:
- передачу всього Донбасу Росії;
- скорочення української армії до 400 тисяч військових;
- відмову від частини озброєння далекого радіуса дії;
- натомість — нечітко окреслені гарантії безпеки від США.
Американський Інститут вивчення війни назвав документ фактичною капітуляцією та попередив, що за таких умов Москва отримає можливість для нової агресії. Також зазначається, що цей план погодив президент Дональд Трамп.



