Кліматична система нашої планети увійшла в стадію, яка не має аналогів за всю історію спостережень. Земля акумулює значно більше тепла, ніж здатна випромінювати у космос, і цей руйнівний тренд лише набирає обертів, загрожуючи глобальним колапсом.
Як дізналася редакція Czechia Online, головною причиною катастрофи залишаються безконтрольні викиди парникових газів, насамперед вуглекислого газу.

“Усі показники блимають червоним”
Експерти Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) стверджують, що енергетичний баланс планети порушений як ніколи раніше. Останні 11 років стали найтеплішими за всю історію вимірювань, що ведеться з 1850 року. Минулого, 2025 року, середня глобальна температура перевищила доіндустріальний рівень на критичні 1,43 °C.
Ліси — на дно океану: чеські вчені пропонують несподіваний спосіб боротьби зі змінами клімату
Океани закипають, а попереду — Ель-Ніньйо
Куди ж дівається надлишкове тепло? Понад 90% цієї енергії поглинають світові океани. Це призводить до їхнього рекордного нагрівання. Тепло, накопичене у верхніх двох кілометрах товщі води, досягло історичного максимуму, а швидкість нагрівання за останні два десятиліття зросла більш ніж удвічі порівняно з кінцем 20-го століття.
Генеральна секретарка ВМО Селеста Сауло попереджає, що діяльність людини настільки порушила природну рівновагу, що з наслідками доведеться жити сотні, а то й тисячі років. Вже сьогодні це проявляється в екстремальних погодних явищах та швидкому поширенні нових хвороб.
Проте найгірше може бути ще попереду. Кліматологи уважно стежать за процесами у Тихому океані. Довгострокові прогнози вказують на те, що у другій половині 2026 року може сформуватися явище Ель-Ніньйо — тепла фаза кліматичного циклу, яка традиційно підіймає глобальні температури до нових вершин.
«Якщо ми перейдемо у фазу Ель-Ніньйо, ми знову побачимо зростання глобальної температури і, потенційно, нові жахливі рекорди», — підсумував кліматолог ВМО Джон Кеннеді.
У пустелі Сахара випав сніг. Відео



