П’ять років тому Велика Британія покинула єдиний європейський ринок, тепер країна намагається повернути собі доступ до його переваг. Проте Європейський Союз чітко дає зрозуміти: для користування ринковими вигодами Лондону доведеться сплачувати внески до бюджету ЄС. Таке рішення ухвалили представники союзу минулого тижня. Переговори про нові правила взаємодії тривають від весни.
Британський прем’єр Кір Стармер з моменту свого обрання торік говорить про необхідність «постбрекситового перезавантаження». Представники держав-членів ЄС не погоджуються, щоб британці отримували переваги без внеску до союзу. Минулого тижня сторони дійшли згоди: Великобританію допустять на єдиний ринок лише за умови внеску до бюджету ЄС, повідомляє The Guardian.
«Все має свою ціну. Потрібно обговорювати витрати для Британії — це політична реальність», — зазначив ірландський міністр з європейських питань Томас Бірн. Ірландія, яка є ключовим торговельним партнером Британії, підтримує якнайтісніші зв’язки Лондона з ЄС і сподівається, що домовленості вдасться досягти під час ірландського головування в Раді ЄС у другій половині наступного року.
Зараз переговори зосереджені передусім на повторному об’єднанні ринку електроенергії. Напруженість виникла під час обговорення ЄС-фонду безпеки: для Британії планується внесок у шість мільярдів євро (145 млрд грн), що значно перевищує початкові плани британського уряду.
Постбрекситове перезавантаження взаємин між Лондоном та Брюсселем було анонсоване у травні цього року під час саміту у Віндзорі, неподалік Лондона, головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та прем’єром Кіром Стармером.



